| Dataforbindelsesprotokol | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Autentificeringsmetode | Extended Service Set ID (ESSID), X.509 certifikater, RADIUS, TACACS+ |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.11s, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11k, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3az, UPnP, IP30, UKCA, RCM, UCRF, EAC, WEEE, CB |
| Pakningstype | DIN monterbar på skinne, væg-monterbar, overflademonterbar |
| Processor | 1 x MediaTek MIPS 24Kec 580 MHz |
| Routingprotokol | Statisk IP routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, police-baseret routing (PBR) |
| Forbindelsesteknologi | Kablet, trådløs |
| Krypterings algoritme | WPA2-Enterprise, PEAP, WPA2-PSK, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, AES-CCMP, TKIP, SSL 3.0, TLS, DES, RC2, DESX, CAST5, 128-bit AES-CBC, 192-bit AES-CBC, 256-bit AES-CBC, IKEv1, IKEv2 |
| Frekvensbånd | 2, 4 GHz |
| Protokol til fjernadministration | HTTP, HTTPS, SMTP, SSH, Telnet, SMPP, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3, MQTT, TR-069, JSON-RPC, SSH-2 |
| Flashhukommelse | 16 MB |
| Kapacitet | Maksimal WiFi-brugerkapacitet: 50 |
| Statusindikatorer | Forbindelsesstatus, signalstyrke, LAN, strøm |
| Egenskaber | USSD support, hvidliste, sort liste, fler-PDN, båndadministration, auto APN, brotilstand, Tilgangspunkt, drift, 2x2 MIMO-teknologi, MAC-adresse-filtrering, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), WOL, H.323 Pass-Through, SIP ALG, DHCP videresendelse, SQM, port fremsendelse, aktivitet, SSHFS support, PSK, DMZ-support, IPSec NAT-T, CLI administration, portbaseret VLAN, mærket VLAN, DDoS Protection, mobil kvotekontrol, Web Filtering, GRE tunneling, DMVPN, SSTP-klient instanssupport, Modbus-kompatibel, DNP3 outstation, DNP3 station, DLMS support, Teltonika RMS, aluminiumskabinet, FOTA |
| Netværks/overføselsprotokol | TCP, UDP, IPv4, IPv6, NTP, DNS, FTP, ARP, PPPoE, DHCP, DDNS, PPTP, L2TP, WireGuard |
| Enhedstype | Trådløs router |
| RAM | 128 MB DDR2 SDRAM |
| Producent | Teltonika |