| Dataforbindelsesprotokol | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Autentificeringsmetode | Radio Service Set ID (SSID), RADIUS, X.509 certifikater, TACACS+ |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.11r, UPnP, IEEE 802.11e, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3az, IP30, RED, UKCA, UCRF, RCM, EAC, WEEE |
| Pakningstype | DIN monterbar på skinne |
| Processor | 1 x MediaTek MIPS 24Kec 580 MHz |
| Routingprotokol | BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, VRRP |
| Forbindelsesteknologi | Kablet, trådløs |
| Krypterings algoritme | WPA3-EAP, WPA3-SAE, WPA2-Enterprise, PEAP, WPA2-PSK, WEP, AES-CCMP, TKIP, SSL, TLS, DES, DESX, IKEv1, IKEv2, 128-bit AES-CBC, 192-bit AES-CBC, 256-bit AES-CBC, CAST5 |
| Frekvensbånd | 2, 4 GHz |
| Protokol til fjernadministration | ICMP, HTTP, HTTPS, SMTP, SSH, SMPP, SMNP, MQTT, SSH-2, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3, TR-069 |
| Flashhukommelse | 16 MB |
| Kapacitet | Samtidige tilslutninger: 50 |
| Statusindikatorer | Forbindelsesstatus, signalstyrke, LAN, WAN, strøm |
| Egenskaber | RSSI support, USSD support, hvidliste, sort liste, fler-PDN, båndadministration, auto APN, brotilstand, Tilgangspunkt, drift, Auto Cipher-tilstande, klientadskillelse, Stealth Mode, Fast Roaming, MAC-adresse-filtrering, Captive Portal, RADIUS Server, statisk routing, politikbaseret routing, WOL, port fremsendelse, DHCP videresendelse, aktivitet, QoS, SQM, SSHFS support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), PSK, IPSec NAT-T, DDos attack beskyttelse, port scan prevention, VLAN-understøttet, mobil kvotekontrol, Web Filtering, GRE tunneling, Modbus-kompatibel, DNP3 outstation, DLMS support, FOTA, SNMP fælde, Teltonika RMS, passiv PoE-understøttet, WAN failover |
| Netværks/overføselsprotokol | TCP, UDP, IPv4, IPv6, NTP, DNS, SFTP, FTP, ARP, PPPoE, DHCP, Telnet, PPTP, L2TPv3, WireGuard, OpenVPN |
| Enhedstype | Trådløs router |
| RAM | 128 MB DDR2 SDRAM |
| Producent | Teltonika |