| MAC adresse table størrelse | 16K indtastningshukommelse |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ak, IEEE 802.3az, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qat, IEEE 802.1Qav |
| Pakningstype | Side til side-luftstrøm monterbar på stativ 1U |
| Processor | X ARM A9: 1.25 GHz |
| Routingprotokol | RIP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, statisk IPv4 routing, statisk IPv6 routing, MLDv2 |
| Krypterings algoritme | SSL 3.0, TLS 1.2 |
| Protokol til fjernadministration | RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 9, Telnet, HTTPS, SSH, CLI, TACACS+, RADIUS |
| Undertype | 10 Gigabit Ethernet |
| Flashhukommelse | 256 MB |
| Kapacitet | VLANs understøttet: 4093
ARP-indtastninger: 4000
Multicas indgange (IPv4): 512
Multicast indgange (IPv6): 128
Jumbo-rammestørrelse: op til 12.000
IGMP multicast-grupper: 2000
MSTP-tilfælde: 16
PVST instanser: 32 |
| Statusindikatorer | Link/hastighed |
| Egenskaber | VLAN-understøttet, DoS attack beskyttelse, sFlow, STP support, DHCP snooping, QoS, DHCP server, DAI, DHCP videresendelse, LACP, RSPAN, GVRP, MVRP, 16 MB pakkebuffer, IP-kildebekyttelse, BPDU, GMRP, STRG, politikbaseret routing, AAA, LLDP-MED, Private VLAN, PIM, RSTP, LAG |
| Præstation | Omkoblingskapacitet: 100 Gbps
Firewall-gennemløb (64-byte pakkestørrelse): 74.4 mpps
Latens (2, 5 Gbps): 6.013 µs
Latens (10 Gbps): 0.807 µs |
| Enhedstype | Switch - 14 porte - L3 - Administreret |
| Porte | 12 x 10/100/1000/2.5G + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| RAM | 2 GB |
| Producent | Netgear |