| MAC adresse table størrelse | 212.992 indtastninger |
| Autentificeringsmetode | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ak, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1AX |
| Pakningstype | Front til ryg-luftstrøm monterbar på stativ 1U |
| Processor | 1: 1.8 GHz |
| Routingprotokol | OSPF, EGP, BGP-4, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, statisk IP routing, IGMPv3, GRE, OSPFv3, statisk IPv4 routing, statisk IPv6 routing, ECMP, police-baseret routing (PBR), RIPng, MLDv2, MLD, MPLS, BGP-MP, MSTP, RSTP, STP |
| Protokol til fjernadministration | SNMP, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SFTP, NTP, ICMP, IPv4, IPv6, RSTP |
| Undertype | 100 Gigabit Ethernet |
| Flashhukommelse | 32 GB |
| Jumborammesupport | 9KB |
| Kapacitet | IPv6 værtstabelkapacitet: 145780
IPv4 værtstabelkapacitet: 145780
IPv4 ruter (Unicast): 606977
IPv6 ruter (Unicast): 630784
IPv4 ACL-indgange (ingress): 65536
IPv6 ACL-poster (indgang): 16384
MAC ACL-indgange (ingress): 65536
IPv4 ACL-indgange (egress): 8192
IPv6 ACL-poster (udgang): 2048
MAC ACL-indgange (egress): 8192
VLANs understøttet: 4094
IGMP-grupper: 7000
MLD-grupper: 7000
IPv4 ruter (Multicast): 7000
IPv6 ruter (Multicast): 7000 |
| Egenskaber | Datatransport, IP-routing, DHCP-understøttelse, understøttet af ARP, VLAN-understøttet, IGMP snooping, portspejling, håndterbar, IPv6 understøttet, sFlow, STP support, RSTP support, MSTP support, ACL support, QoS, Jumbo Frames support, MDL snooping, BFD, UDLD, Rapid PVST+, IPv4 support, DWRR, LACP, DCB, blæserbakke, overskydende hot swappable blæsere, overbelastningsstyring, pakkestormbeskyttelse, SP, Loopback, MSDP, ERPS, MACsec support, VTEP-support, ECN, BPDU, ICMP, 32 MB pakkebuffer, VXLAN, Link Aggregation, hurtig udgang, UDP, PIM, Cisco IPSLA, RSTP, sendetilstand, VSX, Multicast-routing |
| Præstation | Omkoblingskapacitet: 2, 4 Tbps
Kapacitet: 2, 678 Mpps |
| Enhedstype | Switch - 12 porte - L3 - Administreret |
| Porte | 12 x 100 Gigabit QSFP28 / 40 Gigabit QSFP+ |
| RAM | 16 GB |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |